Vishay/Dale RWR84N4001FRB12
RWR84N4001FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N4001FRB12
Brief Description
RES 4K OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N4001FRB12.pdf
Availability of RWR84N4001FRB12
QUANTITY
RWR84N4001FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N4001FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR84N4001FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4k
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N4001FRB12
Related LinksRWR84N4, RWR84N4001FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N4001FRB12 Details Description
Related parts for RWR84N4001FRB12
CONV IBC 36-75V 14A 12V OUT 168W datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 7.5K OHM 5% AXL datasheet.pdf
PNEUM ACTUATR 22MM RND PSHBN RED datasheet.pdf
CAP CER 8PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P10C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 3.24K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 68 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf