| Internal Part Number | EIS-34A3P31B9M1QT | |
| Family | Toggle Switches | |
| Series | 34A | |
| Packaging | Bulk | |
| Circuit | 3PDT | |
| Switch Function | On-Off-On | |
| Current Rating | 5A (AC/DC) | |
| Voltage Rating - AC | 125V | |
| Voltage Rating - DC | 28V | |
| Actuator Type | Standard Round | |
| Actuator Length | 10.41mm | |
| Termination Style | Solder Lug | |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 6.35mm Dia | |
| Electrical Life | 40,000 Cycles | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 34A3P31B9M1QT | |
| Related Links | 34A3P3, 34A3P31B9M1QT Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor | |
 | 0022288361 | CONN HEADER 36POS .100 R/A TIN | datasheet.pdf | |