Grayhill, Inc. 34ASP12B3M1QT
34ASP12B3M1QT picture photo
Mfg. Part Number
34ASP12B3M1QT
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Datasheet Download
34ASP12B3M1QT.pdf
Availability of 34ASP12B3M1QT
QUANTITY
34ASP12B3M1QT Order Process
Ship out your order
Specifications of 34ASP12B3M1QT
Internal Part NumberEIS-34ASP12B3M1QT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCompliance Status by Product Type
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series34A
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length6.86mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
Features-
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)34ASP12B3M1QT
Related Links34ASP1, 34ASP12B3M1QT Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
34ASP12B3M1QT Details Description
Related parts for 34ASP12B3M1QT
RELAY SSR SPST 30A@530VAC W/OVP datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.5W SOT563 datasheet.pdf
IC DIFF COMPARATOR DUAL 8SO datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 450V X7T 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
LED MT SR VERT 7MM UNIV datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 80HTQFP datasheet.pdf
LED ARR 12MM 3000K 80CRI 2600LM datasheet.pdf