Grayhill, Inc. 34CMDP12B3M2QT
34CMDP12B3M2QT picture photo
Mfg. Part Number
34CMDP12B3M2QT
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 125V
Datasheet Download
34CMDP12B3M2QT.pdf
Availability of 34CMDP12B3M2QT
QUANTITY
34CMDP12B3M2QT Order Process
Ship out your order
Specifications of 34CMDP12B3M2QT
Internal Part NumberEIS-34CMDP12B3M2QT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCompliance Status by Product Type
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series34C
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length5.33mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StylePC Pin
Panel Cutout DimensionsCircular - 4.95mm Dia
Bushing Thread10-48
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life30,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)34CMDP12B3M2QT
Related Links34CMDP1, 34CMDP12B3M2QT Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
34CMDP12B3M2QT Details Description
Related parts for 34CMDP12B3M2QT
IC POT 100K QUAD 7BIT 20QFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 10.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS INLINE SKT datasheet.pdf
UMY10-1212 SAFETY MAT 10M datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 512MBIT 5NS 60FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 200MW SOD323 datasheet.pdf