Grayhill, Inc. 34CMSP12B1M7RT
34CMSP12B1M7RT picture photo
Mfg. Part Number
34CMSP12B1M7RT
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
34CMSP12B1M7RT.pdf
Availability of 34CMSP12B1M7RT
QUANTITY
34CMSP12B1M7RT Order Process
Ship out your order
Specifications of 34CMSP12B1M7RT
Internal Part NumberEIS-34CMSP12B1M7RT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCompliance Status by Product Type
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series34C
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length5.33mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Right Angle, Vertical
Termination StylePC Pin
Panel Cutout DimensionsCircular - 4.95mm Dia
Bushing Thread10-48
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life30,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)34CMSP12B1M7RT
Related Links34CMSP1, 34CMSP12B1M7RT Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
34CMSP12B1M7RT Details Description
Related parts for 34CMSP12B1M7RT
RES 6.65 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HI P GRN CARD EDGE .100 X .200 datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 129MA 12 OHM SMD datasheet.pdf
MINIATURE ROTARY/LOGIC AND POWER datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE PIN datasheet.pdf
LED LETERAS NEU WHITE 4000K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.7M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING 3/4" datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT CRMP datasheet.pdf