NMB Technologies Corp. 34KM-K023-99W
34KM-K023-99W picture photo
Mfg. Part Number
34KM-K023-99W
Manufacturer
Product Category
Stepper Motors
Brief Description
85 SIZE HYBRID 1.8 DEG/STEP
Datasheet Download
34KM-K023-99W.pdf
Availability of 34KM-K023-99W
QUANTITY
34KM-K023-99W Order Process
Ship out your order
Specifications of 34KM-K023-99W
Internal Part NumberEIS-34KM-K023-99W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesStepper Motor Engineering
RoHS Information34KM-K023-99W Material
Featured ProductStandard Stepper Motor Series
Standard Package3
Category Motors, Solenoids, Driver Boards/Modules
FamilyStepper Motors
Series34KM
TypeStandard, Dual Shaft
Coil TypeUnipolar
Voltage - Rated24VDC
Steps per Revolution200
Step Angle1.8°
Torque - Holding (oz-in / mNm)354 / 2500
Diameter - Body3.35" (85.00mm)
Diameter - Shaft0.551" (14.00mm)
Length - Shaft and Bearing1.34" (34.00mm), 1.46" (37.00mm)
Mounting Hole Spacing2.74" (69.60mm)
Length - Lead Wire11.81" (300.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)34KM-K023-99W
Related Links34KM-K, 34KM-K023-99W Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
34KM-K023-99W Details Description
Related parts for 34KM-K023-99W
RES SMD 2.7M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SENSOR THERMAL 3.0V 8DFN datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.5A 105 MOHM datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 4POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES 442 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
RATCHET ROD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS SKT datasheet.pdf