Preci-Dip 350-V3-103-00-106191
350-V3-103-00-106191 picture photo
Mfg. Part Number
350-V3-103-00-106191
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 3POS 0.100 SMD GOLD
Datasheet Download
350-V3-103-00-106191.pdf
Availability of 350-V3-103-00-106191
QUANTITY
350-V3-103-00-106191 Order Process
Ship out your order
Specifications of 350-V3-103-00-106191
Internal Part NumberEIS-350-V3-103-00-106191
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package550
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series350
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions3
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness29.5µin (0.75µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)350-V3-103-00-106191
Related Links350-V3-103, 350-V3-103-00-106191 Datasheet, Preci-Dip Distributor
350-V3-103-00-106191 Details Description
Related parts for 350-V3-103-00-106191
DIODE SCHOTTKY 30V 350MA SOD323 datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 3POS STR BLACK datasheet.pdf
SIDACTOR 4CHP 400V 400A MS013 datasheet.pdf
CARD EDGE 44POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
RES 12K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
AERIAL CLOSURE KIT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS SKT datasheet.pdf
330UF 25V 10X16MM 105C 6000H datasheet.pdf