Rubycon 350LSG3300MNB64X109
350LSG3300MNB64X109 picture photo
Mfg. Part Number
350LSG3300MNB64X109
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 350V SCREW
Datasheet Download
350LSG3300MNB64X109.pdf
Availability of 350LSG3300MNB64X109
QUANTITY
350LSG3300MNB64X109 Order Process
Ship out your order
Specifications of 350LSG3300MNB64X109
Internal Part NumberEIS-350LSG3300MNB64X109
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLSG
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current8.4A
Impedance-
Lead Spacing1.110" (28.20mm)
Size / Dimension2.520" Dia (64.00mm)
Height - Seated (Max)4.410" (112.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)350LSG3300MNB64X109
Related Links350LSG330, 350LSG3300MNB64X109 Datasheet, Rubycon Distributor
350LSG3300MNB64X109 Details Description
Related parts for 350LSG3300MNB64X109
HOLDER BATT 2-AA CELLS SLDR LUGS datasheet.pdf
CONN HOUSING 24POS .100" DUAL datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 74POS 2MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 21.5 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC DGTL POT 256POS 10KOHM 8TDFN datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FILTER EMI 47PF 100V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 3W datasheet.pdf