Rubycon 350TXW56MEFC10X40
350TXW56MEFC10X40 picture photo
Mfg. Part Number
350TXW56MEFC10X40
Brief Description
CAP ALUM 56UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
350TXW56MEFC10X40.pdf
Availability of 350TXW56MEFC10X40
QUANTITY
350TXW56MEFC10X40 Order Process
Ship out your order
Specifications of 350TXW56MEFC10X40
Internal Part NumberEIS-350TXW56MEFC10X40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTXW Series Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTXW
PackagingBulk
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current470mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.673" (42.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)350TXW56MEFC10X40
Related Links350TXW56, 350TXW56MEFC10X40 Datasheet, Rubycon Distributor
350TXW56MEFC10X40 Details Description
Related parts for 350TXW56MEFC10X40
RES SMD 226 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 4.87KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 2000UF 50V AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 20A SYNC 144BGA datasheet.pdf
CABLE I/O EXPANSION 40M datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG YELLOW 5000' datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V Y5V 0805 datasheet.pdf