Apem Inc. 3546001B010
3546001B010 picture photo
Mfg. Part Number
3546001B010
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 20A 125V
Datasheet Download
3546001B010.pdf
Availability of 3546001B010
QUANTITY
3546001B010 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3546001B010
Internal Part NumberEIS-3546001B010
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series3500
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating20A (AC), 15A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length17.50mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.20mm Dia
Bushing Thread15/32-32
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life10,000 Cycles
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3546001B010
Related Links35460, 3546001B010 Datasheet, Apem Inc. Distributor
3546001B010 Details Description
Related parts for 3546001B010
IC OPAMP GP 350KHZ RRO 8DSBGA datasheet.pdf
IC MPU M683XX 25MHZ 357BGA datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20QSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.12UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR BLUE datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 16AWG 1000' datasheet.pdf
CABLE 39POS .100 JUMPER 12 INCH datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
MULTIFITING MK2 HSG TAB AR 10A datasheet.pdf