Vicor Corporation V150A36C500BF2
V150A36C500BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V150A36C500BF2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V150A36C500BF2.pdf
Availability of V150A36C500BF2
QUANTITY
V150A36C500BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A36C500BF2
Internal Part NumberEIS-V150A36C500BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.89A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A36C500BF2
Related LinksV150A36, V150A36C500BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A36C500BF2 Details Description
Related parts for V150A36C500BF2
IDC CABLE - MSD34K/MC34F/MSD34K datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS 6-32 datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM50H/MC50M/MDM50H datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100 STR 30AU datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL BCD 10POS SEAL datasheet.pdf
SENSOR MINI LINEAR HALL-EFFECT datasheet.pdf
CONN DIN R FEMALE 96CKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 45D SQU datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf