Bourns Inc. 3547S-1AA-102A
3547S-1AA-102A picture photo
Mfg. Part Number
3547S-1AA-102A
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 1K OHM 1W WIREWOUND LINEAR
Datasheet Download
3547S-1AA-102A.pdf
Availability of 3547S-1AA-102A
QUANTITY
3547S-1AA-102A Order Process
Ship out your order
Specifications of 3547S-1AA-102A
Internal Part NumberEIS-3547S-1AA-102A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information3547S Material Declaration
PCN Design/SpecificationMultiple Models Varnish Process 18/Jan/2012
3547,48,49 Model 19/Apr/2012
Models 3549,3548,3547 01/Jan/2013
Standard Package5
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series3547
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±3%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Number of Turns3
Rotation1080°
Adjustment Type-
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.813" (20.64mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3547S-1AA-102A
Related Links3547S-1, 3547S-1AA-102A Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3547S-1AA-102A Details Description
Related parts for 3547S-1AA-102A
CAP ALUM 820UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 69POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
BLUETOOTH CONVERTER DIN RAIL datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LVR SPDT 15A SCREW datasheet.pdf
RES 15K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.3A 6DFN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf