Bourns Inc. 3548H-1AA-103A
3548H-1AA-103A picture photo
Mfg. Part Number
3548H-1AA-103A
Brief Description
POT 10K OHM 1.5W HYBRITRON LIN
Datasheet Download
3548H-1AA-103A.pdf
Availability of 3548H-1AA-103A
QUANTITY
3548H-1AA-103A Order Process
Ship out your order
Specifications of 3548H-1AA-103A
Internal Part NumberEIS-3548H-1AA-103A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationModels 3549,3548,3547 01/Jan/2013
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesHybritron® 3548
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)1.5W
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns5
Rotation1800°
Adjustment Type-
Resistive MaterialHybritron®
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.813" (20.64mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3548H-1AA-103A
Related Links3548H-1, 3548H-1AA-103A Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3548H-1AA-103A Details Description
Related parts for 3548H-1AA-103A
CONN HEADER 74POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN SMT 15 GOLD datasheet.pdf
MOSFET OMNI N-CH 42V 14A D2PAK datasheet.pdf
ENCODER KIT INCREMENT 3CH 400CPR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 200MW SOD323 datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 15ppm 8pF 50 Ohm -10°C - 75°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.21K OHM 1% 5W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf