Bourns Inc. 3548H-1AA-103A
3548H-1AA-103A picture photo
Mfg. Part Number
3548H-1AA-103A
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 10K OHM 1.5W HYBRITRON LIN
Datasheet Download
3548H-1AA-103A.pdf
Availability of 3548H-1AA-103A
QUANTITY
3548H-1AA-103A Order Process
Ship out your order
Specifications of 3548H-1AA-103A
Internal Part NumberEIS-3548H-1AA-103A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationModels 3549,3548,3547 01/Jan/2013
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
Standard Package5
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesHybritron® 3548
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)1.5W
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns5
Rotation1800°
Adjustment Type-
Resistive MaterialHybritron®
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.813" (20.64mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3548H-1AA-103A
Related Links3548H-1, 3548H-1AA-103A Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3548H-1AA-103A Details Description
Related parts for 3548H-1AA-103A
RES SMD 35.7K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
EVALUATION KIT FOR MAX4073 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 200E 5.5KV datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 50V 10% BX 1812 datasheet.pdf
IC TOUCH SENSOR 12CH 20VQFN datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 2SKT SLD CUP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 3A 40V SMCJ datasheet.pdf