Bourns Inc. 3548S-1BA-103B
3548S-1BA-103B picture photo
Mfg. Part Number
3548S-1BA-103B
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 10K OHM 1.5W WIREWOUND LIN
Datasheet Download
3548S-1BA-103B.pdf
Availability of 3548S-1BA-103B
QUANTITY
3548S-1BA-103B Order Process
Ship out your order
Specifications of 3548S-1BA-103B
Internal Part NumberEIS-3548S-1BA-103B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationModels 3549,3548,3547 01/Jan/2013
Standard Package5
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series3548
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±3%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)1.5W
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Number of Turns5
Rotation1800°
Adjustment Type-
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.813" (20.64mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3548S-1BA-103B
Related Links3548S-1, 3548S-1BA-103B Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3548S-1BA-103B Details Description
Related parts for 3548S-1BA-103B
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 5% 3W 6227 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS 6.00M NATURAL datasheet.pdf
MESH PANEL datasheet.pdf
OSCILLATOR MEMS 2.176MHZ CMOS SM datasheet.pdf