Bourns Inc. 3548S-1BA-202A
3548S-1BA-202A picture photo
Mfg. Part Number
3548S-1BA-202A
Brief Description
POT 2K OHM 1.5W WIREWOUND LINEAR
Datasheet Download
3548S-1BA-202A.pdf
Availability of 3548S-1BA-202A
QUANTITY
3548S-1BA-202A Order Process
Ship out your order
Specifications of 3548S-1BA-202A
Internal Part NumberEIS-3548S-1BA-202A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series3548
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±3%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)1.5W
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Number of Turns5
Rotation1800°
Adjustment Type-
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.813" (20.64mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3548S-1BA-202A
Related Links3548S-1, 3548S-1BA-202A Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3548S-1BA-202A Details Description
Related parts for 3548S-1BA-202A
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 28V 80W datasheet.pdf
RES SMD 2.32 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CLIP ALLIGATOR MEDIUM ZINC 40A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR A3901SEJ datasheet.pdf
CAP CER 22UF 10V 20% X5R 1210 datasheet.pdf