Bourns Inc. 3548S-1BA-202A
3548S-1BA-202A picture photo
Mfg. Part Number
3548S-1BA-202A
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 2K OHM 1.5W WIREWOUND LINEAR
Datasheet Download
3548S-1BA-202A.pdf
Availability of 3548S-1BA-202A
QUANTITY
3548S-1BA-202A Order Process
Ship out your order
Specifications of 3548S-1BA-202A
Internal Part NumberEIS-3548S-1BA-202A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series3548
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±3%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)1.5W
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Number of Turns5
Rotation1800°
Adjustment Type-
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.813" (20.64mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3548S-1BA-202A
Related Links3548S-1, 3548S-1BA-202A Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3548S-1BA-202A Details Description
Related parts for 3548S-1BA-202A
SWITCH KNOB 3FLUTE 0.5" BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 WW datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FUSE 300MA 250V NON STD SLOW datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 40-160VIN 24VOUT datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 11POS .254M datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 16SSOP datasheet.pdf
G5 ECAT SERVO DRV 3KW 200VAC datasheet.pdf