Bourns Inc. 3549H-2AA-103/103A
3549H-2AA-103/103A picture photo
Mfg. Part Number
3549H-2AA-103/103A
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 10K OHM 2W HYBRITRON LINEAR
Datasheet Download
3549H-2AA-103/103A.pdf
Availability of 3549H-2AA-103/103A
QUANTITY
3549H-2AA-103/103A Order Process
Ship out your order
Specifications of 3549H-2AA-103/103A
Internal Part NumberEIS-3549H-2AA-103/103A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Models Varnish Process 18/Jan/2012
Models 3549,3548,3547 01/Jan/2013
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
Standard Package5
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesHybritron® 3549
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±10%
Number of Gangs2
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns10
Rotation3600°
Adjustment Type-
Resistive MaterialHybritron®
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.813" (20.64mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3549H-2AA-103/103A
Related Links3549H-2AA, 3549H-2AA-103/103A Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3549H-2AA-103/103A Details Description
Related parts for 3549H-2AA-103/103A
JUMPER-H9992TR/1852OR/H9992TR10" datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS 3.96MM RT ANG T datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V U2J 0805 datasheet.pdf
LED BCKLT DVR MOD 8CH I2C QFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 56POS PIN datasheet.pdf