Bourns Inc. 3549S-1AA-202B
3549S-1AA-202B picture photo
Mfg. Part Number
3549S-1AA-202B
Brief Description
POT 2K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Datasheet Download
3549S-1AA-202B.pdf
Availability of 3549S-1AA-202B
QUANTITY
3549S-1AA-202B Order Process
Ship out your order
Specifications of 3549S-1AA-202B
Internal Part NumberEIS-3549S-1AA-202B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information3549S Material Declaration
PCN Design/SpecificationMultiple Models Varnish Process 18/Jan/2012
3547,48,49 Model 19/Apr/2012
Models 3549,3548,3547 01/Jan/2013
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series3549
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±3%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Number of Turns10
Rotation3600°
Adjustment Type-
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.813" (20.64mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3549S-1AA-202B
Related Links3549S-1, 3549S-1AA-202B Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3549S-1AA-202B Details Description
Related parts for 3549S-1AA-202B
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES MO 2W 3.3K OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 5% 2W 2616 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 5.9A 200 MOHM TH datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES MULT OHM 1505 datasheet.pdf
SOLDER SPHERES SAC305 .025 DIAM datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf