Bourns Inc. 3549S-1BA-103A
3549S-1BA-103A picture photo
Mfg. Part Number
3549S-1BA-103A
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 10K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Datasheet Download
3549S-1BA-103A.pdf
Availability of 3549S-1BA-103A
QUANTITY
3549S-1BA-103A Order Process
Ship out your order
Specifications of 3549S-1BA-103A
Internal Part NumberEIS-3549S-1BA-103A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information3549S Material Declaration
PCN Design/SpecificationMultiple Models Varnish Process 18/Jan/2012
3547,48,49 Model 19/Apr/2012
Models 3549,3548,3547 01/Jan/2013
Standard Package5
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series3549
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±3%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Number of Turns10
Rotation3600°
Adjustment Type-
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.813" (20.64mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3549S-1BA-103A
Related Links3549S-1, 3549S-1BA-103A Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3549S-1BA-103A Details Description
Related parts for 3549S-1BA-103A
EVAL KIT FOR MAX180 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 10DFN datasheet.pdf
IC QUAD DIFF COMPARATOR 14-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 27POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
13P MTA156 CONN ASSY 24AWG LF datasheet.pdf
FIELDPATCH AWG 22/7 2XIP20 5M datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf