Preci-Dip 356-V3-118-00-014101
356-V3-118-00-014101 picture photo
Mfg. Part Number
356-V3-118-00-014101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 18POS 2.54MM PRESS FIT
Datasheet Download
356-V3-118-00-014101.pdf
Availability of 356-V3-118-00-014101
QUANTITY
356-V3-118-00-014101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 356-V3-118-00-014101
Internal Part NumberEIS-356-V3-118-00-014101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series356
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness29.5µin (0.75µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)356-V3-118-00-014101
Related Links356-V3-118, 356-V3-118-00-014101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
356-V3-118-00-014101 Details Description
Related parts for 356-V3-118-00-014101
IC REG LDO 3.3V 0.2A 8WSON datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16-SOEIAJ datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
INDUCTOR CURR SENSE 20.0 MH T/H datasheet.pdf
5.08MM EUROBLOCK STR BLK 11POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER DUAL 5V 12V datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf