Vicor Corporation V24B15T150BF3
V24B15T150BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V24B15T150BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V24B15T150BF3.pdf
Availability of V24B15T150BF3
QUANTITY
V24B15T150BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B15T150BF3
Internal Part NumberEIS-V24B15T150BF3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B15T150BF3
Related LinksV24B15, V24B15T150BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B15T150BF3 Details Description
Related parts for V24B15T150BF3
SHT METAL SCREW PAN PHILLIPS #6 datasheet.pdf
LED SLIDE SHORT T2 28V WHITE DIF datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5V 75W OUT datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC POWER MANAGE XSCALE 40-TQFN datasheet.pdf
SENSOR TRANS OPAQUE OPTOSCHMITT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf