Vicor Corporation V150A5H300BG2
V150A5H300BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V150A5H300BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V150A5H300BG2.pdf
Availability of V150A5H300BG2
QUANTITY
V150A5H300BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A5H300BG2
Internal Part NumberEIS-V150A5H300BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A5H300BG2
Related LinksV150A5, V150A5H300BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A5H300BG2 Details Description
Related parts for V150A5H300BG2
IC DELAY LN 1024TAP PROG 32LQFP datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 16 OHM 0606 datasheet.pdf
CAP CER 2PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES SMD 3.4M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.25A 50V datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 53.5VC SMA datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
RES 39 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
MGRID HDR SHRDSMT/SLOTPGCAP datasheet.pdf
SC 3.81/20/180G 3.2SN BK BX datasheet.pdf
DIODE SW 400V DO-219AB datasheet.pdf
CONNECTOR 16POS RA TERM DIN datasheet.pdf