Preci-Dip 356-V3-128-00-014101
356-V3-128-00-014101 picture photo
Mfg. Part Number
356-V3-128-00-014101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 28POS 2.54MM PRESS FIT
Datasheet Download
356-V3-128-00-014101.pdf
Availability of 356-V3-128-00-014101
QUANTITY
356-V3-128-00-014101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 356-V3-128-00-014101
Internal Part NumberEIS-356-V3-128-00-014101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series356
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions28
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness29.5µin (0.75µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)356-V3-128-00-014101
Related Links356-V3-128, 356-V3-128-00-014101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
356-V3-128-00-014101 Details Description
Related parts for 356-V3-128-00-014101
JUMPER-H1504TR/A2015Y/X 3" datasheet.pdf
VARISTOR 212V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES SMD 71.5KOHM 0.5% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
VERT SOLDER REC PWRBALDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 6.5VOUT 25W datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 1W DO204AL datasheet.pdf
CLAMP BEAM 5/16"-1/2" FLANGE datasheet.pdf
0.87"X0.62" NAT MNTG BASE 100 PC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA SOT23 datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf