Preci-Dip 356-V3-148-00-014101
356-V3-148-00-014101 picture photo
Mfg. Part Number
356-V3-148-00-014101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 48POS 2.54MM PRESS FIT
Datasheet Download
356-V3-148-00-014101.pdf
Availability of 356-V3-148-00-014101
QUANTITY
356-V3-148-00-014101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 356-V3-148-00-014101
Internal Part NumberEIS-356-V3-148-00-014101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series356
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions48
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness29.5µin (0.75µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)356-V3-148-00-014101
Related Links356-V3-148, 356-V3-148-00-014101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
356-V3-148-00-014101 Details Description
Related parts for 356-V3-148-00-014101
RES SMD 390 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC RECEIVER TUNER 0-IF 48-QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN FFC RCPT 11POS 2.54MM datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
DISPLAY 8CHAR .180" 5X7 SER YLW datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 15-22 AWG 0.312" (7.92mm) Crimp datasheet.pdf
MULTI DECK ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf