Preci-Dip 356-V3-156-00-014101
356-V3-156-00-014101 picture photo
Mfg. Part Number
356-V3-156-00-014101
Brief Description
CONN HDR 56POS 2.54MM PRESS FIT
Datasheet Download
356-V3-156-00-014101.pdf
Availability of 356-V3-156-00-014101
QUANTITY
356-V3-156-00-014101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 356-V3-156-00-014101
Internal Part NumberEIS-356-V3-156-00-014101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package50
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions56
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)356-V3-156-00-014101
Related Links356-V3-156, 356-V3-156-00-014101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
356-V3-156-00-014101 Details Description
Related parts for 356-V3-156-00-014101
IC 2.63V SUPPLY MONITOR 8-SOIC datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2CHAN ADV 16-SOIC datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 1.2GHZ 780FCBGA datasheet.pdf
270UF 50V 12.5X20 105C RAD datasheet.pdf