Preci-Dip 356-V3-163-00-014101
356-V3-163-00-014101 picture photo
Mfg. Part Number
356-V3-163-00-014101
Brief Description
CONN HDR 63POS 2.54MM PRESS FIT
Datasheet Download
356-V3-163-00-014101.pdf
Availability of 356-V3-163-00-014101
QUANTITY
356-V3-163-00-014101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 356-V3-163-00-014101
Internal Part NumberEIS-356-V3-163-00-014101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package50
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions63
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)356-V3-163-00-014101
Related Links356-V3-163, 356-V3-163-00-014101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
356-V3-163-00-014101 Details Description
Related parts for 356-V3-163-00-014101
CONN HEADER .100 DUAL STR 36POS datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V Y5V 1206 datasheet.pdf
IC CTRLR DC-DC PWM HV HS 16-QSOP datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
PERMA SEAL FLANGED SPADE datasheet.pdf
TVS DIODE 8.4VWM BPKG AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1NH 1.2A 30 MOHM SMD datasheet.pdf