Hirose Electric Co Ltd 3560-10SR(50)
3560-10SR(50) picture photo
Mfg. Part Number
3560-10SR(50)
Manufacturer
Product Category
Pluggable Connectors
Brief Description
CONN RECEPTACLE 10 POS REV SMD
Datasheet Download
3560-10SR(50).pdf
Availability of 3560-10SR(50)
QUANTITY
3560-10SR(50) Order Process
Ship out your order
Specifications of 3560-10SR(50)
Internal Part NumberEIS-3560-10SR(50)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesI/O Connectors
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyPluggable Connectors
Series3500
PackagingTray
Connector StyleReceptacle
Connector TypeMulti-Purpose
Number of Positions10
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3560-10SR(50)
Related Links3560-1, 3560-10SR(50) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
3560-10SR(50) Details Description
Related parts for 3560-10SR(50)
DIODE SCHOTTKY 40V 15MA DO35 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK JUMPER 2POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 175W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
SNPPR HOSE CLAMP MAX 1.724'' datasheet.pdf
CONTACT,SKT,SIZE #0 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 3 (Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
HARDWARE PROGRAMMER SOC/FPGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf