Hirose Electric Co Ltd 3560-10SR
3560-10SR picture photo
Mfg. Part Number
3560-10SR
Manufacturer
Product Category
Pluggable Connectors
Brief Description
CONN RECEPTACLE 10 POS REV SMD
Datasheet Download
3560-10SR.pdf
Availability of 3560-10SR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
3560-10SR Order Process
Ship out your order
Specifications of 3560-10SR
Internal Part NumberEIS-3560-10SR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyPluggable Connectors
Series3500
PackagingBulk
Connector StyleReceptacle
Connector TypeMulti-Purpose
Number of Positions10
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3560-10SR
Related Links3560, 3560-10SR Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
3560-10SR Details Description
Related parts for 3560-10SR
IC REG LDO 4.7V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC D/A CONV 12BIT R-R QUAD28SOIC datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN RING VINYL INSUL #1/4 100PC datasheet.pdf
KGZ-12 HIGH-ACCURACY OXYGEN datasheet.pdf
RES 3.92M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 11.25V 30A 0603 datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 2.0GHZ 1295FCBGA datasheet.pdf
RES SMD 14 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.56 UF 10% 400 VDC RAD datasheet.pdf