Yageo MMF50SFRF100R
MMF50SFRF100R picture photo
Mfg. Part Number
MMF50SFRF100R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 1% 1/2W MELF
Datasheet Download
MMF50SFRF100R.pdf
Availability of MMF50SFRF100R
QUANTITY
MMF50SFRF100R Order Process
Ship out your order
Specifications of MMF50SFRF100R
Internal Part NumberEIS-MMF50SFRF100R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseMELF, 0207
Supplier Device PackageMELF
Size / Dimension0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMF50SFRF100R
Related LinksMMF50S, MMF50SFRF100R Datasheet, Yageo Distributor
MMF50SFRF100R Details Description
Related parts for MMF50SFRF100R
CAP FILM 6800PF 5% 2.5KVDC RAD datasheet.pdf
IC ADC 8BIT MPU COMP 20-PLCC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
IC REG BUCK 1V 0.6A SYNC 12MLF datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 8A TO220AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
IC LINEAR datasheet.pdf
THERMOSTAT 150C N/C HIGH POWER datasheet.pdf
2.54MM CGRID DRSW HDR RA 2.5SNLF datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 90D STACK datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf