Hirose Electric Co Ltd 3560-16P-PG(50)
3560-16P-PG(50) picture photo
Mfg. Part Number
3560-16P-PG(50)
Manufacturer
Product Category
Pluggable Connectors
Brief Description
CONN PLUG 16 POS SMD
Datasheet Download
3560-16P-PG(50).pdf
Availability of 3560-16P-PG(50)
QUANTITY
3560-16P-PG(50) Order Process
Ship out your order
Specifications of 3560-16P-PG(50)
Internal Part NumberEIS-3560-16P-PG(50)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesI/O Connectors
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyPluggable Connectors
Series3500
PackagingTray
Connector StylePlug
Connector TypeMulti-Purpose
Number of Positions16
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3560-16P-PG(50)
Related Links3560-16, 3560-16P-PG(50) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
3560-16P-PG(50) Details Description
Related parts for 3560-16P-PG(50)
RES SMD 75 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
DOOR STEEL 19X17.4X0.6" GREY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
CONN HOUSING datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf