Hirose Electric Co Ltd 3560-16P-PG(61)
3560-16P-PG(61) picture photo
Mfg. Part Number
3560-16P-PG(61)
Manufacturer
Product Category
Pluggable Connectors
Brief Description
CONN PLUG 16 POS SMD
Datasheet Download
3560-16P-PG(61).pdf
Availability of 3560-16P-PG(61)
QUANTITY
3560-16P-PG(61) Order Process
Ship out your order
Specifications of 3560-16P-PG(61)
Internal Part NumberEIS-3560-16P-PG(61)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package350
Category Connectors, Interconnects
FamilyPluggable Connectors
Series3500
PackagingTape & Reel (TR)
Connector StylePlug
Connector TypeMulti-Purpose
Number of Positions16
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3560-16P-PG(61)
Related Links3560-16, 3560-16P-PG(61) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
3560-16P-PG(61) Details Description
Related parts for 3560-16P-PG(61)
TRANS PNP 80V 0.7A ATV datasheet.pdf
CBL RIBN 34COND 0.025 GRAY 300' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 900MA 7.2 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS SKT datasheet.pdf