Vishay Spectrol 357B0203MAB251S22
357B0203MAB251S22 picture photo
Mfg. Part Number
357B0203MAB251S22
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 20K OHM 1W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
357B0203MAB251S22.pdf
Availability of 357B0203MAB251S22
QUANTITY
357B0203MAB251S22 Order Process
Ship out your order
Specifications of 357B0203MAB251S22
Internal Part NumberEIS-357B0203MAB251S22
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series357
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient±600ppm/°C
Number of Turns1
RotationContinuous
Adjustment Type-
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StyleSolder Turret
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.874" (22.20mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)357B0203MAB251S22
Related Links357B0203, 357B0203MAB251S22 Datasheet, Vishay Spectrol Distributor
357B0203MAB251S22 Details Description
Related parts for 357B0203MAB251S22
BRACKET COMPUTER EISA/ISA 25POS datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL 2200V 1600A datasheet.pdf
CAP CER 47PF 3KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
4 X 48 HEADER INSERTION MODULE datasheet.pdf
RES 1.27M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 15VC SMCJ datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
4P 4C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf