3M 35805-6180-A00GF
35805-6180-A00GF picture photo
Mfg. Part Number
35805-6180-A00GF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN SKT 2.0-2.3MM BLUE
Datasheet Download
35805-6180-A00GF.pdf
Availability of 35805-6180-A00GF
QUANTITY
35805-6180-A00GF Order Process
Ship out your order
Specifications of 35805-6180-A00GF
Internal Part NumberEIS-35805-6180-A00GF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPower Clamp Connectors and Cables Solutions
Two and Four Position Link Connectors
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesPower Clamp, 358
PackagingBulk
Connector TypePlug
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions5
Pitch0.118" (3.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeDiscrete
Wire Gauge18 AWG
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness20µin (0.51µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35805-6180-A00GF
Related Links35805-61, 35805-6180-A00GF Datasheet, 3M Distributor
35805-6180-A00GF Details Description
Related parts for 35805-6180-A00GF
CONN EDGECARD 16POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
BERGSTIK II DR RIGHT ANGLE RET datasheet.pdf
RES 240K OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
PANEL RAILS FULL HEIGHT 72X30" datasheet.pdf
RES 0.348 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE CLIP CART 250V 6.3A PCB datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 68POS .050 SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Header 19 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V datasheet.pdf