3M 35805-6200-A00GF
35805-6200-A00GF picture photo
Mfg. Part Number
35805-6200-A00GF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN SKT 1.6-2MM YELLOW
Datasheet Download
35805-6200-A00GF.pdf
Availability of 35805-6200-A00GF
QUANTITY
35805-6200-A00GF Order Process
Ship out your order
Specifications of 35805-6200-A00GF
Internal Part NumberEIS-35805-6200-A00GF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPower Clamp Connectors and Cables Solutions
Two and Four Position Link Connectors
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesPower Clamp, 358
PackagingBulk
Connector TypePlug
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions5
Pitch0.118" (3.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeDiscrete
Wire Gauge20 AWG
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness20µin (0.51µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35805-6200-A00GF
Related Links35805-62, 35805-6200-A00GF Datasheet, 3M Distributor
35805-6200-A00GF Details Description
Related parts for 35805-6200-A00GF
CONN SOCKET PQFP 100POS TIN-LEAD datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 8X1 28PLCC datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
CABLE COAXIAL 18AWG 2000' datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 32pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
IC PWM/SENSEFET SMPS 7DIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS SPST-NO 10A datasheet.pdf