Bourns Inc. 3590S-1-203L
3590S-1-203L picture photo
Mfg. Part Number
3590S-1-203L
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 20K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Datasheet Download
3590S-1-203L.pdf
Availability of 3590S-1-203L
QUANTITY
3590S-1-203L Order Process
Ship out your order
Specifications of 3590S-1-203L
Internal Part NumberEIS-3590S-1-203L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information3590S-1-L Material Declaration
PCN Design/SpecificationPBT Resin Jun/2011
Multiple Models Varnish Process 18/Jan/2012
Standard Package5
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series3590
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±5%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Number of Turns10
Rotation3600°
Adjustment Type-
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.812" (20.63mm)
Actuator Diameter0.248" (6.30mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3590S-1-203L
Related Links3590S-, 3590S-1-203L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3590S-1-203L Details Description
Related parts for 3590S-1-203L
FUSE GLASS 150MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN CHAMP PLUG 64 POS SHIELDED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 250V C0G 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.4 OHM 5% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CAP MICA 1100PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 600V 100A DIN datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX31850 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf
CTV 41C 41#20 PIN PLUG datasheet.pdf
1UF 35V 6,7X15,3MM 125C 20000H datasheet.pdf