Bourns Inc. 3590S-1-203L
3590S-1-203L picture photo
Mfg. Part Number
3590S-1-203L
Brief Description
POT 20K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Datasheet Download
3590S-1-203L.pdf
Availability of 3590S-1-203L
QUANTITY
3590S-1-203L Order Process
Ship out your order
Specifications of 3590S-1-203L
Internal Part NumberEIS-3590S-1-203L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information3590S-1-L Material Declaration
TaperLinear
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±5%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.812" (20.63mm)
Actuator Diameter0.248" (6.30mm)
Bushing Thread3/8-32
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3590S-1-203L
Related Links3590S-, 3590S-1-203L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3590S-1-203L Details Description
Related parts for 3590S-1-203L
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 12W datasheet.pdf
SIDAC/FUSE 12CHP 200V 400A 20SIP datasheet.pdf
RES SMD 76.8OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN FPC 12POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
HEADER 10POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
IC HYBRID MOD AUD PWR AMP AB 2CH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf