Bourns Inc. 3590S-1-503L
3590S-1-503L picture photo
Mfg. Part Number
3590S-1-503L
Brief Description
POT 50K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Datasheet Download
3590S-1-503L.pdf
Availability of 3590S-1-503L
QUANTITY
3590S-1-503L Order Process
Ship out your order
Specifications of 3590S-1-503L
Internal Part NumberEIS-3590S-1-503L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information3590S-1-L Material Declaration
PCN Design/SpecificationPBT Resin Jun/2011
Multiple Models Varnish Process 18/Jan/2012
Standard Package5
TaperLinear
Resistance (Ohms)50k
Tolerance±5%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.812" (20.63mm)
Actuator Diameter0.248" (6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3590S-1-503L
Related Links3590S-, 3590S-1-503L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3590S-1-503L Details Description
Related parts for 3590S-1-503L
RES ARRAY 3 RES 39K OHM 6SIP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.4A TO220-7 datasheet.pdf
IC MONITOR RESET 4.35V SOT23 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 42A DPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 4.9A 23 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS PNL MNT PIN datasheet.pdf