Bourns Inc. 3590S-2-202
3590S-2-202 picture photo
Mfg. Part Number
3590S-2-202
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 2K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Datasheet Download
3590S-2-202.pdf
Availability of 3590S-2-202
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
3590S-2-202 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3590S-2-202
Internal Part NumberEIS-3590S-2-202
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsMaterial Declaration Sheet
PCN Obsolescence/ EOLNon-Rohs WW Precision Models 17/Nov/2011
PCN Design/SpecificationPBT Resin Jun/2011
Multiple Models Varnish Process 18/Jan/2012
Standard Package5
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series3590
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±5%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Number of Turns10
Rotation3600°
Adjustment Type-
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.812" (20.63mm)
Actuator Diameter0.2497" (6.34mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3590S-2-202
Related Links3590S, 3590S-2-202 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3590S-2-202 Details Description
Related parts for 3590S-2-202
RES 12.7K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM7 32KB FLASH 40LFCSP datasheet.pdf
CHASSIS STEEL BLACK 14"L X 17"W datasheet.pdf
CONN N PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
FUSE INDUST 16A 400V CLASS AM datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CRYSTAL 6.00 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1000UF 60V CHA MNT datasheet.pdf