Bourns Inc. 3590S-6-203L
3590S-6-203L picture photo
Mfg. Part Number
3590S-6-203L
Brief Description
POT 20K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Datasheet Download
3590S-6-203L.pdf
Availability of 3590S-6-203L
QUANTITY
3590S-6-203L Order Process
Ship out your order
Specifications of 3590S-6-203L
Internal Part NumberEIS-3590S-6-203L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information3590S-6-L Material Declaration
TaperLinear
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±5%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.812" (20.63mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3590S-6-203L
Related Links3590S-, 3590S-6-203L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3590S-6-203L Details Description
Related parts for 3590S-6-203L
RES SMD 13.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 14POS 30AU datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LENS LEDILSTAR OSTAR LIGHT 12DEG datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST 3A 120V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN DIN C MALE 64CKT datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 258VWM 437.22VC P600 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf