Bourns Inc. 3590S-8-103L
3590S-8-103L picture photo
Mfg. Part Number
3590S-8-103L
Brief Description
POT 10K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Datasheet Download
3590S-8-103L.pdf
Availability of 3590S-8-103L
QUANTITY
3590S-8-103L Order Process
Ship out your order
Specifications of 3590S-8-103L
Internal Part NumberEIS-3590S-8-103L
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±5%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.812" (20.63mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3590S-8-103L
Related Links3590S-, 3590S-8-103L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3590S-8-103L Details Description
Related parts for 3590S-8-103L
IC OCTAL TRANSP LATCH 3ST 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND datasheet.pdf
INLET IEC-320 C18 SNAP 6.3MM TRM datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 12MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.22A SOT25 datasheet.pdf
RES 261 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100UF 10V X5R 1210 datasheet.pdf