Rubycon 35JGV47M6.3X8
35JGV47M6.3X8 picture photo
Mfg. Part Number
35JGV47M6.3X8
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
35JGV47M6.3X8.pdf
Availability of 35JGV47M6.3X8
QUANTITY
35JGV47M6.3X8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35JGV47M6.3X8
Internal Part NumberEIS-35JGV47M6.3X8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package900
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesJGV
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsHigh Temperature Reflow
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35JGV47M6.3X8
Related Links35JGV4, 35JGV47M6.3X8 Datasheet, Rubycon Distributor
35JGV47M6.3X8 Details Description
Related parts for 35JGV47M6.3X8
RES SMD 2M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN HEADER STR DL 26PS GOLD SMD datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
IC FPGA 72 I/O 84PLCC datasheet.pdf
RES 135K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 66POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf