Rubycon 35KXF2200MEFCSN22X20
35KXF2200MEFCSN22X20 picture photo
Mfg. Part Number
35KXF2200MEFCSN22X20
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
35KXF2200MEFCSN22X20.pdf
Availability of 35KXF2200MEFCSN22X20
QUANTITY
35KXF2200MEFCSN22X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35KXF2200MEFCSN22X20
Internal Part NumberEIS-35KXF2200MEFCSN22X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKXF
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.04A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35KXF2200MEFCSN22X20
Related Links35KXF2200M, 35KXF2200MEFCSN22X20 Datasheet, Rubycon Distributor
35KXF2200MEFCSN22X20 Details Description
Related parts for 35KXF2200MEFCSN22X20
CONN PLUG 5POS ECONOSEAL datasheet.pdf
LED PRISM 3MM RND LC ORN SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 4.48K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 1/10W 0805 datasheet.pdf
500 TB PCB CONNECTOR datasheet.pdf
CAP CER 430PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf