Switchcraft Inc. 35LJNAUS
35LJNAUS picture photo
Mfg. Part Number
35LJNAUS
Manufacturer
Product Category
Barrel - Audio Connectors
Brief Description
CONN JACK STEREO 3.5MM LOCKING
Datasheet Download
35LJNAUS.pdf
Availability of 35LJNAUS
QUANTITY
35LJNAUS Order Process
Ship out your order
Specifications of 35LJNAUS
Internal Part NumberEIS-35LJNAUS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product3.5 mm Inline Jacks
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyBarrel - Audio Connectors
Series35LJN
PackagingBulk
Connector TypePhone Jack
GenderFemale
Signal LinesStereo
Plug/Mating Plug Diameter3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone
Number of Positions/Contacts3 Conductors, 3 Contacts
Internal Switch(s)-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Eyelet(s)
ShieldingUnshielded
FeaturesCable Clamp
Color - ContactSilver
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact Material - PlatingGold
Housing MaterialCopper Alloy
Housing ColorSilver
Operating Temperature-
Voltage - Rated-
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35LJNAUS
Related Links35LJ, 35LJNAUS Datasheet, Switchcraft Inc. Distributor
35LJNAUS Details Description
Related parts for 35LJNAUS
ENCODER OPT 32POS W/PB 5" CABLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC ENCORE MC MCU FLSH 16K 28SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
RES 422K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 24pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
SGE88-2-0300-250C datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC QFN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 250MA SOD123 datasheet.pdf