Rubycon 35ML6.8MEFCT54X5
35ML6.8MEFCT54X5 picture photo
Mfg. Part Number
35ML6.8MEFCT54X5
Brief Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35ML6.8MEFCT54X5.pdf
Availability of 35ML6.8MEFCT54X5
QUANTITY
35ML6.8MEFCT54X5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35ML6.8MEFCT54X5
Internal Part NumberEIS-35ML6.8MEFCT54X5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesML
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current17mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35ML6.8MEFCT54X5
Related Links35ML6.8M, 35ML6.8MEFCT54X5 Datasheet, Rubycon Distributor
35ML6.8MEFCT54X5 Details Description
Related parts for 35ML6.8MEFCT54X5
ATTENUATOR F/OPTIC 5.0DB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 700V 6.2A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
RES 30 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 14.4V 250A ENCASED datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf