Vicor Corporation V300A8H300BL
V300A8H300BL picture photo
Mfg. Part Number
V300A8H300BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W
Datasheet Download
V300A8H300BL.pdf
Availability of V300A8H300BL
QUANTITY
V300A8H300BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A8H300BL
Internal Part NumberEIS-V300A8H300BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)37.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.8%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A8H300BL
Related LinksV300A8, V300A8H300BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A8H300BL Details Description
Related parts for V300A8H300BL
IC FPGA 129 I/O 160PQFP datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CARD EDGE 12POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 26PS R/A SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 185VWM 328VC SMB datasheet.pdf
RES 6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT PIN datasheet.pdf