Rubycon 35MXC10000MEFCSN25X45
35MXC10000MEFCSN25X45 picture photo
Mfg. Part Number
35MXC10000MEFCSN25X45
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
35MXC10000MEFCSN25X45.pdf
Availability of 35MXC10000MEFCSN25X45
QUANTITY
35MXC10000MEFCSN25X45 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35MXC10000MEFCSN25X45
Internal Part NumberEIS-35MXC10000MEFCSN25X45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXC
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35MXC10000MEFCSN25X45
Related Links35MXC10000, 35MXC10000MEFCSN25X45 Datasheet, Rubycon Distributor
35MXC10000MEFCSN25X45 Details Description
Related parts for 35MXC10000MEFCSN25X45
RELAY GENERAL PURPOSE 4PDT 2A 3V datasheet.pdf
IC CAP-TO-DGTL CONV PROG 32LFCSP datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 3W 6327 datasheet.pdf
SLEEVING FIBERGLASS BLK 100' datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 10" H2O 8SMD datasheet.pdf