Rubycon 35MXG22000MEFCSN35X40
35MXG22000MEFCSN35X40 picture photo
Mfg. Part Number
35MXG22000MEFCSN35X40
Brief Description
CAP ALUM 22000UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
35MXG22000MEFCSN35X40.pdf
Availability of 35MXG22000MEFCSN35X40
QUANTITY
35MXG22000MEFCSN35X40 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35MXG22000MEFCSN35X40
Internal Part NumberEIS-35MXG22000MEFCSN35X40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMXG Series Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXG
PackagingBulk
Capacitance22000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.92A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35MXG22000MEFCSN35X40
Related Links35MXG22000, 35MXG22000MEFCSN35X40 Datasheet, Rubycon Distributor
35MXG22000MEFCSN35X40 Details Description
Related parts for 35MXG22000MEFCSN35X40
IC DC/DC CONV W/OP AMP 32-TQFN datasheet.pdf
IC BIFIFO 256X36X2 15NS 120-TQFP datasheet.pdf
IC ADC DUAL 12BIT 40MSPS 64-QFN datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .229M 21POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 11POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf