Rubycon 35NXA330MEFC12.5X20
35NXA330MEFC12.5X20 picture photo
Mfg. Part Number
35NXA330MEFC12.5X20
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35NXA330MEFC12.5X20.pdf
Availability of 35NXA330MEFC12.5X20
QUANTITY
35NXA330MEFC12.5X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35NXA330MEFC12.5X20
Internal Part NumberEIS-35NXA330MEFC12.5X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNXA
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current343mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35NXA330MEFC12.5X20
Related Links35NXA330M, 35NXA330MEFC12.5X20 Datasheet, Rubycon Distributor
35NXA330MEFC12.5X20 Details Description
Related parts for 35NXA330MEFC12.5X20
RF TRANSISTOR NPN SOT-523 datasheet.pdf
VARISTOR 675V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.75A 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
PC TERM BLOCK PLUG 2POS 7.62MM datasheet.pdf
RES SMD 2.55KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
HEADER ASSY DUAL ROW RIGHT datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V CH 0603 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 5W T18 datasheet.pdf