Rubycon 35PK47MEFC5X11
35PK47MEFC5X11 picture photo
Mfg. Part Number
35PK47MEFC5X11
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35PK47MEFC5X11.pdf
Availability of 35PK47MEFC5X11
QUANTITY
35PK47MEFC5X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35PK47MEFC5X11
Internal Part NumberEIS-35PK47MEFC5X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPK
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current135mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35PK47MEFC5X11
Related Links35PK47M, 35PK47MEFC5X11 Datasheet, Rubycon Distributor
35PK47MEFC5X11 Details Description
Related parts for 35PK47MEFC5X11
KNOB CLR/MATTE.625"DIA 6MM SHAFT datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC 1-OF-8 DECODER 16-SOIC datasheet.pdf
RES 3K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 600MA 80 MOHM SMD datasheet.pdf
CABLE MANAGER 1-DOUBLE 32.5" BLK datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 79.9MHZ 8LFCSP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
LED COB 5000K 80CRI COOL WHITE datasheet.pdf
CAP CER 43PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf